Kosmetologia to szerokie pojęcie branży, która w ostatnim czasie bardzo mocno się rozwinęła. Wystarczy tylko spojrzeć na zabiegi, oferowane są przez salony kosmetyczne, aby zdać sobie sprawę z tego, jakie możliwości aktualnie dostępne są dla klientów. Czas też przyjrzeć się samym osobom, które pracują w takich miejscach. Kto może wykonywać zabiegi kosmetyczne? Jakie uprawnienia do wykonywania zabiegów kosmetycznych są potrzebne?

Dlaczego warto stawiać na kursy kosmetyczne online w przypadku kosmetyczek?

Chociaż prawdą jest to, że kosmetyczka i kosmetolog to tak naprawdę osoby, które wciąż powinny inwestować w swoją wiedzę. Fakt, że ukończyło się szkołę wiele lat temu nic tak naprawdę nie oznacza. Tym bardziej że współczesna kosmetologia się wciąż rozwija i jest w stanie zaoferować ludziom coraz to nowsze możliwości. Ciągłe zdobywanie wiedzy jest tak naprawdę wpisane w ten zawód. W szczególności, jeżeli ktoś wie, że dzięki temu będzie mógł zaoferować jeszcze lepszą jakość obsługi.

W 2019 roku pojawiło się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/745 dnia 10 października 2019 roku ukazał się projekt ustawy o wyrobach medycznych. Ma on na celu regulację prawa, zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania rynku wewnętrznego w obszarze wyrobów medycznych, kierując się głównie wysoką ochroną zdrowia pacjentów. Mimo to, zawód kosmetyczki i kosmetologa nie jest obecnie uregulowany prawnie.

Jak zostać kosmetyczką i jakie uprawnienia powinno się posiadać?

Kosmetyczka musi posiadać wiedzę, która potwierdzona jest stosownymi dyplomami oraz certyfikatami, by świadczone przez nią usługi były w pełni bezpieczne. Wielu rzeczy można dowiedzieć się na podstawie filmów, które publikowane są w sieci, ale kosmetyczka musi ukończyć kurs lub szkołę, które pozwolą jej zyskać wysokiej klasy wiedzę. Dopuszczone są także kursy kosmetyczne zakończone możliwością zdobycia certyfikatu.

Jakie uprawnienia powinna posiadać kosmetyczka | Styl-Studio

Warto wiedzieć, że kosmetyczka jest postrzegana przede wszystkim jako osoba, która wykonuje zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej. Dlatego też ważne jest zdobycie odpowiednich uprawnień również dotyczących stylizacji paznokci, rzęs i brwi, a nawet wizażu, makijażu czy dietetyki.

Zdobycie certyfikatów przez kosmetyczkę – czemu to istotne?

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki certyfikatom i kursom kosmetycznym zdobywanym także online zyskuje się pewność, że dana osoba będzie także w stanie zadbać o bezpieczeństwo osób, jakie będą korzystać z jej usług.

Różnego rodzaju choroby skóry, bakterie przenosić mogą się z człowieka na człowieka przez brak higieny, o którą nie trudno w źle prowadzonym salonie, w którym działają osoby nie mające żadnego doświadczenia ani wiedzy. Błędnie wykonana sterylizacja lub jej brak to jeden z najpoważniejszych błędów, który może mieć potworne skutki. Dobrze wyszkolona kosmetyczka nie będzie miała takich problemów, zawsze dbając o zachowanie odpowiednich zasad.

Kto może zostać kosmetyczką?

Kosmetyczką może zostać każda osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie lub zawodowe oraz posiada odpowiednie kwalifikacje. Pracę w zawodzie kosmetyczka może wykonywać osoba, która posiada:

 • dyplom potwierdzający kwalifikacje pełne w zawodzie technik usług kosmetycznych;
 • wymagania formalne i posiada zdany egzamin organizowany przez okręgowe komisje egzaminacyjne;
 • świadectwa ukończenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy oraz AU.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni, stóp, wyodrębnionych w zawodzie technik usług kosmetycznych;
 • świadectwo czeladnicze i dyplom mistrzowski w zawodzie kosmetyczka nadawany w ramach kształcenia rzemieślniczego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze.

Jakie uprawnienia powinna posiadać kosmetyczka | Styl-Studio

Jednocześnie, ponieważ nie jest to w pełni uregulowane prawnie, zawód kosmetyczki może wykonywać także każda osoba, która:

 • uzyskała doświadczenie podczas pracy w salonie kosmetycznym,
 • odbyła szkolenia, które są potwierdzone certyfikatami w zakresie usług kosmetycznych, np. stylizacji rzęs i brwi, stylizacji paznokci, pielęgnacji twarzy;
 • brała udział w szkoleniach specjalistycznych, prowadzonych przez wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe takie jak Styl-Studio;
 • posiada uprawnienia do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz estetycznych z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.

Czym dokładnie zajmuje się kosmetyczka?

 • Kosmetyczka to osoba, która jest przeszkolona w zakresie pielęgnacji skóry, makijażu, depilacji, manicure/pedicure i innych podstawowych usług kosmetycznych.
 • Kosmetyczka może pracować na własny rachunek lub w salonie kosmetycznym.
 • Jej głównym celem jest poprawa wyglądu skóry, paznokci i włosów klientów poprzez stosowanie różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych.
 • Wymagane kwalifikacje mogą być różne w zależności od kraju i lokalnych przepisów, ale zazwyczaj obejmują ukończenie odpowiedniego kursu lub szkolenia z zakresu kosmetyki.
 • Kosmetyczka z kwalifikacjami oraz certyfikatami może przeprowadzać analizę skóry, doradzać w zakresie pielęgnacji, czy współpracować z dermatologami.
 • Dzięki odpowiednim kwalifikacjom oraz certyfikatom może przeprowadzać zaawansowane zabiegi, takie jak: mezoterapia, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, inne procedury mające na celu poprawę zdrowia i wyglądu skóry.

Kim jest kosmetolog i czy potrzebuje on uprawnienia?

Często bywa tak, że kosmetyczka i kosmetolog stawiani są na równi. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że ma się do czynienia z dwoma różnymi rodzajami zawodów. Dowodem na to jest fakt, że kosmetologiem może zostać wyłącznie osoba, która ukończyła studia. Dzięki temu zyska ona odpowiednie kompetencje do tego, aby móc wykonywać zabiegi z zakresu estetyki, zdrowia, higieny oraz profilaktyki upiększającej. Tak, jak widać zostanie kosmetologiem wymaga tak naprawdę większej ilości czasu, który należy poświęcić na naukę.