Eksfoliacja kwasami

Eksfoliacja kwasami – kiedy najlepiej stosować?

Eksfoliacja kwasami, to jeden z popularniejszych zabiegów w salonie kosmetycznym. Czemu zawdzięczają tak duże uznanie? Tak naprawdę kwasy owocowe i ich pozytywne działanie na skórę jest znane już od czasów starożytności. Im bardziej regularnie są stosowane, tym bardziej korzystne efekty przynoszą. I tak spośród rezultatów działania należy wyróżnić solidne złuszczenie naskórka i jego nawilżenie, rozjaśnienie przebarwień oraz spłycenie zmarszczek. Skóra odzyskuje energię oraz blask. Jednak należy pamiętać o ważnej kwestii w zabiegu eksfoliacja kwasami – kiedy najlepiej stosować?

Czy kwasy owocowe to nowość w kosmetyce?

W ostatnich latach kwasy owocowe stały się popularne jako delikatne lub bardziej intensywne środki złuszczające. Jednak ich działanie kosmetyczne nie jest takie nowe. I tak, gdy sięgniemy do historii kosmetologii, dowiemy się, że już w starożytności kwasy owocowe były powszechnie stosowane. Wówczas zabieg eksfoliacja kwasami służył w celu m.in. rozjaśnienia skóry i usunięcia jej defektów, upiększania oraz odmłodzenia. Do tego stosowano głównie soki owocowe czy kwaśne mleko, które są doskonałym źródłem kwasów owocowych, wykorzystywanych po dzień dzisiejszy.

Natomiast kilkaset lat temu, Francuzki odkryły, że skóra twarzy jest bardziej gładka i wygląda młodziej, gdy przemyje się ją winem. Jednak dopiero pierwsze badania prowadzone nad kwasami AHA wskazały ich dobroczynne właściwości dla skóry. Przeprowadzili je w latach 70. XX wieku dr Eugene Van Scott oraz dr Ruey Yu. Odkryli oni, że α-hydrokwasy bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu dolegliwości skórnych. Tak przez kolejne lata wpływ kwasów na stan cery i kondycję skóry został wiele razy potwierdzony i dokumentowany. Od tego momentu znacznie wzrosło zainteresowanie kwasami owocowymi. Bardzo szybko zabieg eksfoliacji stał się dostępny w gabinetach oraz zaczęła powstawać szeroka gama kosmetyków na bazie kwasów z owoców.

Co należy wiedzieć o kwasach owocowych?

Kwasy owocowe, inaczej hydroksykwasy, nie są pozyskiwane tylko z owoców. Ich źródło stanowią również części roślin, jak na przykład kwas glikolowy. To jeden z najpopularniejszych kwasów w kosmetologii i wytwarza się go na bazie trzciny cukrowej.

Należy wyróżnić trzy rodzaje hydroksykwasów:

  • AHA – alfa-hydroksykwasy, rozpuszczalne w wodzie, np. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy czy jabłkowy;
  • BHA – beta-hydroksykwasy, rozpuszczalne w tłuszczach, w kosmetologii zastosowanie ma jeden taki kwas – salicylowy;
  • PHA – poli-hydroksykwasy, posiadające cechy kwasów AHA, ale są łagodniejsze, np. glukonolakton oraz kwas laktobionowy.

W zabiegach kosmetycznych wykorzystuje się takie kwasy, jak: mlekowy, glikolowy, jabłkowy, winowy, cytrynowy czy migdałowy. Każdy z tych kwasów ma trochę inne właściwości. Jednak ich podstawowe działanie polega rozluźnieniu warstwy naskórka, w efekcie czego następuje jego złuszczenie.  Tym samym razem z martwym naskórkiem usuwane są zanieczyszczenia, toksyny czy nadmiar sebum. W efekcie eksfoliacja kwasami prowadzi do wewnętrznej odnowy komórek naskórka oraz pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny. Widocznym rezultatem jest podniesienie poziomu nawilżenia, rozjaśnienie, spłycenie zmarszczek czy ogólna poprawa wyglądu cery.

Kiedy najlepiej stosować zabiegi z kwasami owocowymi?

Eksfoliacja kwasami dobrze sprawdza się zarówno przy skórze wrażliwej, naczyniowej, tłustej trądzikowej, jak i normalnej. Taką kurację szczególnie zaleca się osobom, które mają cerę z rozszerzonymi porami, licznymi niedoskonałościami czy bliznami po trądziku. Kwasy owocowe są również doskonałe dla cery dojrzałej, z nadmierną suchością oraz utratą jędrności. Widoczne oznaki starzenia, zmarszczki oraz przebarwienia to także znak, żeby sięgnąć po kwasy owocowe. Eksfoliacja kwasami jest wskazana, gdy cera jest poszarzała, zmęczona oraz odwodniona.

Należy również pamiętać, że eksfoliacja kwasami nie może być wykonana w każdym przypadku. Spośród przeciwwskazań  wyróżnia się wszelkie otarcia naskórka i skaleczenia oraz zmiany chorobowe skóry, jak trądzik różowaty, egzema, grzybica, łuszczyca czy opryszczka. Zabiegu z użyciem kwasów nie można również wykonywać w przypadku ciąży i karmienia piersią, przy aktywnych infekcjach bakteryjnych, gdy występuje nadwrażliwość na składniki aktywne preparatów oraz podczas terapii pochodnymi witaminy A.

Z uwagi, że kwasy owocowe oddziałują na skórę bardziej lub mniej łagodnie, to w trakcie kuracji kwasami należy unikać promieniowania słonecznego. Skóra im bardziej jest pozbawiona wierzchniej warstwy rogowej, tym bardziej jest narażona na poparzenia czy na powstawanie przebarwień. Dlatego eksfoliacja kwasami najlepiej sprawdza się jesienią oraz zimą. Wtedy ekspozycja skóry na słońce jest zdecydowanie mniejsza, niż wiosną czy latem. I co najważniejsze – po kuracji kwasami zawsze nakłada się krem na skórę z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF50.

Eksfoliacja kwasami – zdobądź kompleksową wiedzę

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych charakteryzują się określoną procedurą. Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać ich bez odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania. Bardzo pomocne w tej kwestii są kursy kosmetyczne. Szczególnie te prowadzone w wersji online. Szkolenia przez Internet to bardzo wygodna forma zdobywania nowej wiedzy. Można się uczyć z dowolnego miejsca oraz na dowolnym urządzeniu – laptop, tablet, smartfon. Kurs online eksfoliacja kwasami AHA i PHA to najlepsza inwestycja, która zaprocentuje zdobyciem nowych kompetencji potwierdzonych certyfikatem. Sprawdź w jak sprawny sposób możesz zdobyć wiedzę.

Shopping Cart
Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)