logo circle black

 

KONSPEKT EDUKACYJNY

 

Kurs pedicure kosmetyczny

 

Definicja paznokci

Paznokcie podobnie jak włosy, gruczoły łojowe i potowe należą do przydatków skóry. Stanowią produkt rogowacenia naskórka, składają się ze zrogowaciałych keratynocytów (zwanych korneocytami). Paznokieć stanowi ochronę dla mocno ukrwionych i unerwionych zakończeń palców rąk i nóg. Jest szczelną rogową płytką, odporną na termiczne i chemiczne wpływy, która ochrania tkankę właściwą łoża paznokciowego od różnych czynników zewnętrznych. Paznokieć jest również podporą i przy dotyku lub ucisku umożliwia dokładniejsze wyczuwanie. Płytka paznokciowa u zdrowych ludzi jest gładka, lekko wypukła, bezbarwna i prawie przejrzysta. Wielkość oraz grubość płytki paznokcia zmieniają się wraz z wiekiem, rodzajem wykonywanej pracy i ogólnym stanem organizmu. Długość płytki paznokcia to średnio 10 – 17 mm, szerokość 10 – 15 oraz grubość 0,305 – 0,369 mm. Dane te są schematyczne i skłonne do znacznych wahań u każdego człowieka, np. u kobiet paznokcie są stosunkowo mniejsze i cieńsze niż u mężczyzn. Różnice w rozmiarach można również dostrzec między tymi samymi palcami prawej i lewej ręki.

BUDOWA PŁYTKI PAZNOKCIA

Budowa plytki paznokcia 1

Budowa płytki paznokcia:

1) Wał paznokciowy tylny (proksymalny)
2) Płytka paznokcia
3) Hyponychium
4) Łożysko paznokcia
5) Paliczek dystalny dalszy
6) Obrączek naskórkowy
7) Oskórek
8) Warstwa rogowa naskórka
9) Eponychium
10) Macierz

Anatomia paznokcia

Macierz paznokcia to najważniejszy element płytki paznokciowej. Znajduje się bezpośrednio pod wałem paznokciowym tylnym (proksymalnym) i odpowiada za prawidłowy wzrost, wygląd oraz kondycję paznokcia. Wyróżniamy tutaj onihoblasty macierzy – warunkują główny wzrost płytki paznokciowej. Uszkodzona lub naruszona macierz paznokcia sprawia, że paznokcie rosną zdeformowane oraz pobruzdowane, co jednak nie jest przeciwwskazaniem do wykonania usługi. Dla mocnych oraz zdrowych paznokci warto uzupełnić dietę w: witaminy A i E, witaminy z grupy B w tym biotynę, cynk, kwasy omega-3 oraz odpowiednią ilość wody ok. 1,5 litra dziennie.

Eponychium to cienki odcinek znajdujący się w dolnej części proksymalnego wału paznokciowego. Zawiera wyspecjalizowane komórki macierzyste produkujące oskórek. Eponychium pełni funkcje ochronne dla macierzy paznokcia przed dostępem wirusów, bakterii, drobnoustrojów oraz alergenów.

Oskórek, inaczej cuticle zwany również nabłonkiem. Produkowany przez komórki macierzyste eponychium. Jest to rodzaj tkanki naskórka – cienka, bezbarwna warstwa martwej tkanki, która mocno przylega do płytki paznokcia i stanowi jedną z najbardziej lepkich struktur w ciele człowieka. Zwykle znajduje się w każdym zakamarku płytki paznokciowej, dlatego niejednokrotnie jest zmorą każdej stylistki.

Łożysko paznokcia to lekko różowa tkanka znajdująca się bezpośrednio pod płytką paznokcia. W łożysku paznokcia znajdują się zakończenia naczyń krwionośnych oraz nerwowych, a także warstwa rozrodcza – onihoblasty łoża, które biorą udział w zwiększeniu grubości płytki paznokcia.

Hyponychium, czyli obrąbek naskórkowy podpaznokciowy. Tkanka znajdująca się między płytką paznokcia a łożyskiem. Ulega rozrostowi przy długich paznokciach, stanowiąc dodatkową stabilizację dla przerośniętego brzegu wolnego. Jest to bardzo delikatna struktura, która nie wolno w żaden sposób usuwać, bowiem jakakolwiek ingerencja grozi powstaniem stanów infekcyjnych.

Wał paznokciowy tylny (część proksymalna) zwany również fałdem proksymalnym. To cały płat skóry pokrywający macierz, rozciągający się od krawędzi widocznej płytki paznokcia do pierwszego stawu palca.

Obrąbek naskórkowy to skrajna, zrogowaciała część fałdu proksymalnego. Pozbawiona jest naczyń krwionośnych oraz nerwowych, dzięki czemu bezpiecznie możemy usuwać jej część podczas wykonywania manicure. Ta skórka tworzy ważne uszczelnienie między wałem proksymalnym a płytką paznokcia – zapobiegając przedostawaniu się organizmów zakaźnych pod skórę.

Gdy obrąbek naskórkowy zostanie nadmiernie zaatakowany chemicznie, fizycznie starty/przecięty lub uszkodzony, wtedy warstwa wierzchnia staje się grubsza i twardsza, aby zapewnić lepszą ochronę przed dalszym nadużyciem lub obrażeniami.

Przy zbyt agresywnym wykonywaniu manicure, organizmy zakaźne przez uszkodzoną tkankę mogą uzyskać dostęp i wchodząc do skóry doprowadzić do potencjalnie poważnych infekcji, trwałych uszkodzeń płytki paznokcia i/lub infekcji kości, co może prowadzić do utraty palca. Również reakcje alergiczne na produkty do sztucznych paznokci są znacznie bardziej prawdopodobne w przypadku wielokrotnego narażenia na uszkodzoną, pociętą lub otartą skórę. Dlatego tak ważne jest staranne i umiejętne wykonywanie manicure w tych miejscach.

Obłączek, tzw. lunula to część płytki paznokcia, która leży bliżej tylnego wału, ma matowe zabarwienie i półksiężycową formę. Jest najdelikatniejszą, najcieńszą i żywą częścią paznokcia. Koloryt obłączka jest spowodowany procesami zachodzącymi w komórkach macierzy – onihoblastach, które wraz ze wzrostem przesuwając się w stronę brzegu wolnego, twardnieją i stają się białe. Później są bezbarwne, gdy ich jądra stają się spłaszczone.

Brzeg wolny czyli część dystalna paznokcia. To strefa swobodnej części paznokcia, gdzie płytka paznokcia jest oddzielona od łoża paznokciowego. W jej dolnej powierzchni można wyróżnić szereg płaskich i mocno zabarwionych komórek, stąd zmiana zabarwienia płytki paznokciowej. 

Wały boczne czyli części lateralne, które z obydwu stron otaczają płytkę paznokcia. 

Peryonychium to boczne skórki znajdujące się w częściach lateralnych paznokcia, które chronią łoże paznokcia przed wnikaniem bakterii, drobnoustrojów oraz ewentualnymi zakażeniami.

BUDOWA PAZNOKCIA

Budowa paznokcia 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budowa paznokcia:

1) Brzeg wolny
2) Płytka Paznokcia
3) Peryonychium
4) Obłączek
5) Oskórek
6) Wały boczne
7) Hyponychium
8) Linia wzrostu paznokcia
9) Łoże paznokcia
10) Macierz
11) Fałd proksymalny

Na płytkę paznokcia składają się dwie powierzchnie: zewnętrzna, która jest gładka i błyszcząca oraz wewnętrzna (nierówna), która tworzy rogowe występy, przez co szczelnie przylega do łoża paznokcia.

Płytki paznokci są keratyną, czyli substancją, która wychodzi z innych substancji chemicznych – aminokwasów. Dlatego paznokcie w 100% składają się z substancji chemicznych: węgla, tlenu, azotu, wodoru i siarki, a także śladowych ilości żelaza, aluminium, miedzi, srebra oraz złota. Bardzo duże znaczenie w składzie chemicznym paznokci ma siarka, która tworzy siarkawe związki, przez co dodaje mocy odżywczej paznokciom.
Paznokcie spełniają następujące funkcje: chronią opuszki palców przed urazami, ułatwiają chwytanie i utrzymywanie drobnych przedmiotów, zwiększają precyzję ruchów palców, zwiększają wrażliwość dotykową, stan paznokci wykorzystywany jest w diagnostyce różnych chorób, pełnią rolę estetyczną.

Zmiany płytki paznokciowej

Stylistka często ma do czynienia ze zmianami w obrębie paznokci oraz skóry stóp. W tym przypadku należy rozróżniać zmiany, które można poprawić odpowiednim zabiegiem pedicure oraz zmiany chorobowe, którymi powinien zająć się lekarz dermatolog.
Zmiany płytki paznokciowej mogą być nabyte – skutek określonej choroby lub działania chorobotwórczych czynników zewnętrznych (chemikalia, urazy mechaniczne) lub wrodzone – zmiany uwarunkowane genetycznie. Zmiany paznokcia mają rozmaite przyczyny i często nie występują same, ale są typowym objawem towarzyszącym innym chorobom (np. łuszczycy). Przyczyny zmian płytki paznokciowej: niedotlenienie, niedobór minerałów lub żelaza, ogólne niedożywienie, kontakt z chemikaliami i wilgocią, stałe podrażnianie macierzy, możliwość zakażenia grzybami lub bakteriami.
Najczęściej występujące zmiany płytki paznokciowej, tzw. zmiany pierwotne: zaklęśnięcie płytki paznokciowe, zmiany związane z zaburzeniami przemiany materii, oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska, łamliwość, bruzdowania poprzeczne i podłużne paznokci, paznokieć naparstkowy, przerost płytki paznokciowej. 

Przeciwwskazania do wykonania pedicure kosmetyczny:

 • grzybica stóp i paznokci.
 • grzybica międzypalcowa.
 • pęknięcia naskórka między palcami stóp.
 • drożdżyca stóp.
 • łuszczyca.
 • liszaj płaski.
 • zanokcica.
 • brodawki.
 • choroby wału paznokcia.
 • stany alergiczne.
 • stany zapalne i infekcyjne.


Dolegliwości kończyn dolnych
:

 • Nagniotki.
 • Brodawki.
 • Modzele.
 • Pękające pięty.
 • Wrastające paznokcie.
 • Odparzenia.
 • Nadmierna potliwość stóp.
 • Żylaki.
 • Płaskostopie.
 • Paluch koślawy (hallux).
 • Obrzęki.
 • Grzybica międzypalcowa.
 • Grzybica potnicowa stóp.
 • Drożdżyca stóp.


Choroby paznokci:

Drożdżyca – zmiany rozpoczynają się od wału paznokcia, w którym powstaje stan ropny. Wał jest obrzęknięty i nawisa nad płytką paznokcia, a przy naciśnięciu wydobywa się wydzielina ropna. Sama płytka jest szara, matowa, bruzdowata poprzecznie lub podłużnie.

Grzybica stóp – występuje stosunkowo często, charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem. Obserwuje się zmiany rumieniowo złuszczające i pęcherzykowate na pod podeszwie stopy przechodzące na powierzchnie boczne.

Grzybica paznokci – płytka paznokcia ma zmianę rozpoczynającą się od wolnego brzegu paznokcia. Płytka jest szara lub zielonkawa, matowa, krucha, łamliwa, występuje nieregularne poprzeczne lub podłużne bruzdowanie płytki, aż do całkowitego jej spełznięcia.

Łuszczyca – płytka paznokciowa staje się matowa, krucha, zgrubiała, czasami istnieją punkcikowe wgłębienia jak w naparstku, zmiany cofają się bardzo powoli i opornie.

Liszaj płaski – płytka paznokcia jest krucha, bruzdowata i łamliwa. Leczenie jest trudne, prowadzone przez dermatologa.

Zanokcica – ropne zapalenie tkanek około paznokciowych. Choroba ma przebieg ostry, zmiany są bardzo bolesne, wał paznokcia jest bardzo zaczerwieniony, spuchnięty ze zmianami ropnymi.

Pedicure kosmetyczny

Stopy codziennie przez kilka, a nawet kilkanaście godzin muszą nosić ciężar naszego ciała, dlatego tak ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja.
Piękne, zdrowe stopy są nie tylko podstawą dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim ważnym elementem urody. Pomimo tego, że skóra na stopach jest grubsza niż na jakiejkolwiek innej części ciała, to również wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Na stopach warstwa rogowa naskórka jest grubsza, natomiast tkanka podskórna jest cieńsza i występuje duża ilość gruczołów potowych. Brak gruczołów łojowych i mieszków włosowych mogą być źródłem problemów powodujących nie tylko dyskomfort, ale również dolegliwości stóp. Duży wpływ na stopy mają czynniki mechaniczne, np. tarcie i nacisk spowodowany chodzeniem lub noszeniem ciasnego obuwia, co może doprowadzić do powstawania zmian na stopach.
Pielęgnacja stóp stanowi dbanie o higienę i właściwą pielęgnację stóp, co m ogromny wpływ na ich stan i wygląd. Zabieg pedicure kosmetyczny polega na stosowaniu profesjonalnych preparatów do stóp, które mają za zadanie pielęgnować je, a także usuwać powstałe defekty.

Składniki aktywne spotykane w profesjonalnych preparatach do pielęgnacji stóp:

 • Ekstrakt z rozmarynu – ma działanie antyseptyczne, przyspiesza proces gojenia skóry i ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.
 • Ekstrakt z cytryny – odświeża i eliminuje przykry zapach stóp, ma działanie antyoksydacyjne i odżywcze.
 • Ekstrakt z jagód goi – bogaty w składniki odżywcze witaminy i aminokwasy, ma działanie wzmacniające strukturę naskórka.
 • Ekstrakt z dzikiej wodnej mięty – zmniejsza obrzęki, usuwa zmęczenie i uczucie ciężkości nóg, ma działanie chłodzące i odświeżające.
 • Mocznik – działa nawilżająco, zmiękczająco i złuszczająco, ma działanie silnie nawilżające.
 • Gliceryna – łagodzi podrażnienia i zwiększa szybkość regeneracji skóry, zmniejsza zrogowacenie naskórka.
 • Masło shea – ma silne działanie odżywcze, regenerujące i delikatnie natłuszczające skórę.
 • Lanolina – posiada właściwości pielęgnacyjne, nawilża, natłuszcza i wygładza skórę.
 • Olej sojowy – o dużej zawartości witaminy E, której zadaniem jest głębokie nawilżenie oraz zmiękczenie zrogowaciałego naskórka.
 • Olejek z drzewa herbacianego – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz likwiduje nieprzyjemny zapach.
 • Olejek goździkowy – ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, działa rozgrzewająco.
 • Olejek z mięty pieprzowej – ma działanie przeciwzapalne, regenerujące przyspiesza gojenie się ran i zadrapań oraz odświeża i daje przyjemne odczucie chłodu i likwiduje przykry zapach.


Zalecenia dla klienta

Po całym dniu spędzonym na nogach warto przynajmniej raz w tygodniu zafundować swoim zmęczonym stopom kąpiel. W tym celu do miski z ciepłą wodą wsypać garść soli do kąpieli na ok. 15 minut. Następnie należy pozbyć się warstwy zrogowaciałego naskórka ze stóp, do tego celu używamy tarki do stóp lub tradycyjnego pumeksu lub można wykorzystać peeling do stóp. Pamiętając, aby wmasować w stopy balsam lub krem np. z mocznikiem. Dzięki temu skóra stanie się elastyczna i bardziej odporna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. 

Podstawy masażu

Masaż to jedna z najstarszych metod leczenia fizjoterapeutycznego, stosowana leczniczo i profilaktycznie. Polega na wykonaniu zespołu różnych czynności manualnych, które działają na skórę, tkankę podskórną, a także mięśnie, pobudzają układ krwionośny, limfatyczny oraz nerwowy i hormonalny.
Masaż jest najlepszym sposobem na poprawę samopoczucia i pozbycie się stresu, wspaniale rozluźnia mięśnie i stymuluje krążenie.
Masaż relaksująco kosmetyczny stóp stanowi świetne uzupełnienie dotychczasowej oferty wielu gabinetów, zajmujących się pielęgnacją dłoni i stóp. Liczne zalety takiego masażu to przede wszystkim pielęgnacja skóry stóp oraz odprężenie. W celu urozmaicenia zabiegu, warto zastosować odpowiednie preparaty wspomagające masaż oraz dodatki zapachowe. 

Wskazania do masażu

 • Kosmetyczne.
 • Poprawa sprawności ruchowej.
 • Poprawa cyrkulacji krwi.
 • Poprawa kondycji skóry (nawilżenie, odżywienie, regeneracja, poprawa elastyczności).


Przeciwwskazania do masażu:

 • Stany zapalne, choroby zakaźne i alergiczne skóry.
 • Wszelkie zmiany dermatologiczne (owrzodzenia, egzema, łuszczyca, wypryski).
 • Przerwanie ciągłości naskórka.
 • Wczesne stany po urazach kości (złamania, zwichnięcia).
 • Świeże zakrzepy i krwiaki.
 • Zespół znamion dysplastycznych.
 • Guzki niewiadomego pochodzenia.
 • Choroby nowotworowe.
 • Alergia na składniki zawarte w kosmetykach używanych do masażu.


Przygotowanie do masażu stóp

Masaż stóp można wykonywać przy stanowisku do perdicure’u, na którym powinna znajdować się podnóżek do perdicure’u i jednorazowy podkład (pole zabiegowe powinno być czyste i zdezynfekowane).
W zasięgu ręki powinny znajdować się niezbędne materiały: preparat do dezynfekcji skóry, preparat posiadający dobry poślizg: krem, balsam, mleczko, oliwka, maska. Kosmetyki stosowane do masażu powinny mieć silne działanie nawilżające, uelastyczniające, odżywcze i regenerujące skórę stóp, skórki wokół wału paznokciowego oraz paznokcie. Przed masażem można dodatkowo wykonać złuszczanie warstwy rogowej naskórka, stosując odpowiedni peeling.

Masaż stóp

W masażu stóp wyróżniamy 3 podstawowe ruchy:

 • Głaskanie.
 • Rozcieranie.
 • Ugniatania.

Każdy ruch powtarzamy od 3 do 5 razy wykonując w stronę serca. Masaż stóp wykonujemy około 15 – 20 minut. 

Wpływ masażu na skórę:

 • Szybsza odbudowa uszkodzonych komórek.
 • Lepsze dotlenienie, dzięki złuszczeniu (usunięciu) naskórka i otwarciu porów skóry.
 • Lepsze odżywienie, dzięki układom: krwionośnemu i limfatycznemu.
 • Przyspieszenie procesu rogowacenia, co prowadzi do odmłodzenia naskórka.
 • Uelastycznienie skóry.
 • Możliwość szybszego wprowadzenia substancji leczniczych i odżywczych.


Preparaty do dezynfekcji:

 • Do dezynfekcji higienicznej i chirurgicznej rąk preparat hypoalergiczny na bazie alkoholu.
 • Do dezynfekcji powierzchni i sprzętu medycznego preparat alkoholowy o szerokim spektrum działania na: bakterie, grzyby, wirusy, prątki oraz spory.
 • Do dezynfekcji po przerwaniu łączności tkanki miękkiej – preparat odkażający i hamujący krwawienie.


Higiena pracy

Podstawą bezpiecznej pracy w salonie jest zachowanie odpowiedniej higieny.
Dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych czynności w salonie:
– zachowanie zasad aseptyki oraz antyseptyki;
– przygotowanie stanowiska pracy (dostosowanie do własnych potrzeb wysokości biurka oraz krzesła, wyposażenie w niezbędny sprzęt, akcesoria oraz kosmetyki do pracy, sprawdzenie sprawności urządzeń);
– dezynfekcja stanowiska pracy oraz utrzymanie w czystości;
– dezynfekcja i sterylizacja narzędzi ostrych (frezy, cążki, dłutka);
– praca akcesoriami jednokrotnego użytku (pilniki, patyczki drewniane);
– przygotowanie stylistki do zabiegu (odzież ochronna, mycie oraz dezynfekcja dłoni, rękawiczki ochronne, włosy długie i półdługie należy spiąć, aby nie dotykały stanowiska pracy);
– przygotowanie klientki do zabiegu (wskazanie miejsca, dezynfekcja stóp);
– przeprowadzenie wywiadu z klientką, propozycja stylizacji;
– ocena stanu skóry dłoni i paznokci oraz wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu;

Etapy dezynfekcji/sterylizacji:

 1. Dezynfekcja narzędzi i akcesoriów preparatem alkoholowym;
 2. Oczyszczenie powierzchni narzędzi i akcesoriów – szczoteczka/myjka ultradźwiękowa;
 3. Osuszanie oczyszczonych narzędzi i akcesoriów;
 4. Sterylizacja narzędzi ostrych w autoklawie;
 5. Przechowywanie w odpowiednio przystosowanych pojemnikach.


Preparaty do zabiegu:

 • Preparat do dezynfekcji skóry.
 • Preparat do dezynfekcji powierzchni.
 • Zmywacz bezacetonowy.
 • Woda utleniona 3 %
 • Folia do miski.
 • Sól do kąpieli stóp.
 • Preparat do usuwania naskórka.
 • Preparat do usuwania skórek remover.
 • Baza pod lakier.
 • Lakier kolor.
 • Top.
 • Wysuszasz lakieru.
 • Olejek do skórek.
 • Krem do masażu stóp.
 • Pudry łagodzące i przeciw – potowe.
 • Maska odżywcza do stóp.
 • Nożyczki lub cęgi do obcinania paznokci.
 • Cążki do usuwania skórek.
 • Tarka do stóp.
 • Pilnik o ziarnie 180.
 • Blok do matowienia płytki paznokcia.
 • Patyczek drewniany.
 • Dłutka różnej grubości.
 • Folia kosmetyczna.
 • Buciki frotte.
 • Płatki kosmetyczne.
 • Podkłady do pedicure.
 • Ręczniki papierowe.


Aparatura do zabiegu:

 • Fotel z oparciem dla pacjenta.
 • Podnóżek.
 • Stołeczek dla osoby wykonującej zabieg.
 • Aparat do hydromasażu stóp.
 • Lampa oświetleniowa.
 • Frezarka do pedicure z jednorazowymi kapturkami.


Technika wykonania zabiegu pedicure kosmetyczny:

 • Przygotowujemy stanowisko pracy kosmetyki i sprzęt.
 • Przygotowanie kosmetyczki do zabiegu.
 • Przeprowadzamy wywiad z klientką.
 • Przygotowujemy klientkę do zabiegu.
 • Wykluczamy przeciwwskazania do zabiegu.
 • Wykonujemy dokładny ogląd stóp klientki.
 • Wykonujemy dezynfekcję stóp preparatem do dezynfekcji skóry.
 • Zabieg pedicure kosmetyczny zaczynamy wykonywać od małego palca.
 • Zmywamy paznokcie zmywaczem bezacetonowym.
 • Ponownie oglądamy stopy wraz z płytką paznokcia w celu wykluczenia przeciwwskazań.
 • Wykonujemy kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem środków zmiękczających w solach do pielęgnacji stóp, przez 15 minut.
 • Wyjmujemy prawą stopę z miski po 15 minutach i osuszamy ręcznikiem papierowym.
 • Aplikujemy preparat do usuwania skórek na wał paznokcia u prawej stopy.
 • Podważamy skórki patyczkiem drewnianym w celu ich usunięcia.
 • Do usunięcia skórek używamy cążek.
 • Obcinamy lub piłujemy paznokcie na prosto, pamiętając, że nieprawidłowe obcięcie paznokci bardzo często doprowadza do ich wrastania.
 • Piłujemy brzeg wolny płytki paznokcia nadając odpowiedni kształt płytce paznokcia prawej stopy czynność tą wykonujemy pilnikiem o ziarnie 180.
 • Wykonujemy ruchy wahadłowe od jednego do drugiego brzegu płytki paznokcia.
 • Polerujemy płytkę paznokcia polerką trójstronną.
 • Nakładamy peeling na stopy wykonując okrężne ruchy, w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka.
 • Zmywamy peeling stóp i osuszamy ręcznikiem papierowym.
 • Usuwamy zgrubiały naskórek z pięt za pomocą tarki do stóp lub frezarki.
 • Te same czynności wykonujemy na lewej stopie.
 • Aplikujemy krem do masażu na prawą stopę.
 • Delikatnie wmasowujemy w skórę stopy.
 • Wykonujemy masaż stopy począwszy od przegłaskania palców.
 • Głaskanie strony grzbietowej stopy w przestrzeniach międzykostnych śródstopia rozpoczynając od palców do pięty, powtarzamy 3 – 5 razy.
 • Rozcieranie strony grzbietowej stopy w przestrzeniach międzykostnych śródstopia, rozpoczynając od palców do pięty, powtarzamy 3 – 5 razy.
 • Głaskanie strony podeszwowej stopy rozpoczynając od palców do pięty, powtarzamy 3 – 5 razy.
 • Rozcieranie strony podeszwowej stopy rozpoczynając od palców do pięty, powtarzamy 3 – 5 razy.
 • Ugniatanie strony podeszwowej stopy rozpoczynając od palców do pięty, powtarzamy 3 – 5 razy.
 • Głaskanie strony grzbietowej ścięgna Achillesa, powtarzamy 3 – 5 razy.
 • Głaskanie końcowe stopy i podudzia 3 – 5 razy.
 • Te same ruchy masażu powtarzamy na lewej stopie i podudziu 3 – 5 razy.
 • W przypadku zbyt przesuszonych stóp wykonujemy maseczkę odżywczą.
 • Aplikujemy i rozprowadzamy substancję odżywczą na stopy na 15- 20 minut.
 • Owijamy stopy folią kosmetyczną.
 • Po określonym czasie zdejmujemy folię.
 • Pozostałości maski delikatnie wmasowujemy w stopy.
 • Odtłuszczamy płytkę paznokcia zmywaczem bezacetonowym.
 • Lakierujemy płytkę paznokcia bazą pod lakier.
 • Lakierowanie płytki paznokcia wykonujemy w następujący sposób:
  środek, boki i zamykamy brzeg wolny.
 • Lakierujemy płytkę paznokcia lakierem kolorowym.
 • Powtarzamy lakierowanie dwukrotnie dla pogłębienia koloru.
 • Nakładamy na płytkę paznokcia lakier utwardzający top.
 • Aplikujemy na płytkę paznokcia wysuszasz lakieru.
 • Aplikujemy olejek do skórek na wał paznokcia.
 • Delikatnie wmasowujemy w skórę wału paznokcia.

 

Uwaga:

Program szkoleń jest programem autorskim, stanowi własność intelektualną Placówki Kształcenia Ustawicznego „ STYL – STUDIO” i jako taki podlega ochronie zgodnie z ustawą o „Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych” z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 z późniejszymi zmianami. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania części lub całości tekstu z konspektu edukacyjnego.
 

 

Opracowała
mgr Katarzyna Kaleta
mgr Aneta Lubczyńska