logo circle black

 

KONSPEKT EDUKACYJNY

 

Kurs wizażu

 

Wizaż

Wizaż jest dziedziną kosmetologii i w znacznym uproszczeniu to sztuka dobrego makijażu. Jednak pod tym pojęciem należy rozumieć szerszą definicję, która dotyczy ogólnego kreowania wizerunku i ma na celu wydobycie ukrytego piękna, podkreślanie urody i  tuszowanie niedoskonałości. Podstawą poradnictwa kolorystycznego jest „teoria czterech pór roku”, która opiera się na obserwacji, że barwy ciepłe i zimne zmieniają się w przyrodzie w kontekście zmiany pory roku. Analizę kolorystyczną najlepiej wykonywać w lustrze, na wprost światła dziennego lub przy oświetleniu światłem białym. Klientka powinna mieć odsłoniętą twarz do linii nasady włosów, bez makijażu i bez biżuterii. Ubiór klientki nie powinien przeszkadzać w analizie kolorystycznej oraz nie powinien rzutować na odbiór barw w palecie chust kolorystycznych.
Celem wykonania prawidłowej analizy kolorystycznej, włosy klientki można osłonić chustą kolorystyczną w kolorze neutralnym, np. beż, brąz. Niekorzystny kolor włosów (ciepły przy chłodnym typie kolorystycznym i chłodny przy ciepłym) może zakłócić prawidłowe określenie typu kolorystycznego.

Teoria czterech pór roku

WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA

Wyróżniamy  4  typy  kolorystyczne:

2 Typy ciepłe – WIOSNA, JESIEŃ

2 Typy zimne – LATO, ZIMA

TYP WIOSNA – przeważają barwy pochodne żółtej są bardziej świetliste, pogodne i delikatne.

TYP LATO – posiada w swojej palecie kolory podbarwione błękitem są one bardziej przytłumione, rozmyte i delikatne.

TYP JESIEŃ – przeważają ciepłe barwy ziemi są to kolory nasycone, dojrzałe – bazują na czerwieni i są dużo cięższe niż odcienie do typu wiosennego.

TYP ZIMA – przeważają kolory typowo zimne, czyste kontrastowe, wyraźne i bazują na bieli i czerni.

W klasycznym poradnictwie kolorystycznym wykorzystuje się kolorowe chusty, o charakterystycznych dla poszczególnych pór roku odcieniach – czerwieni, błękitu, zieleni, żółci, fioletu i brązu. Oddziaływanie chłodnych i ciepłych odcieni kolorów na naszą karnację pozwala zidentyfikować nasz typ kolorystyczny.

Gdy odcień pasuje do twojego typu, skóra sprawia wrażenie delikatnej i świeżej, wargi uzyskują naturalną czerwień, nie widać że masz podkrążone oczy lub rozszerzone naczynka krwionośne, oczy błyszczą i nabierają intensywnego koloru.

Gdy odcień nie pasuje do twojego typu, twarz wydaje się zmęczona i blada, wargi sine, ciemne pierścienie pod oczami i rozszerzone naczynka są bardziej widoczne, masz matowy wzrok, oczy bez blasku.

W otoczeniu człowieka występuje 250 odcieni czystych kolorów  i 17 tysięcy barw mieszanych.
Kolory dzielimy na 2 główne grupy: kolory chromatyczne oraz kolory achromatyczne.
Kolory chromatyczne są to kolory widma tęczowego, dzielimy je na:
– podstawowe (pierwszorzędowe),
– komplementarne (drugorzędowe),
– mieszane (trzeciorzędowe),
– uzupełniające (przeciwstawne),
– pokrewne (pochodne).

Kolory podstawowe to barwy: żółta, czerwona i niebieska.
Kolory drugorzędowe, czyli komplementarne powstają z połączenia ze sobą kolorów podstawowych: żółty + niebieski = zielony; czerwony + niebieski = fioletowy; czerwony + żółty = pomarańczowy.
Kolory trzeciorzędowe powstają w wyniku łączenia ze sobą barw podstawowych i komplementarnych.
Kolory uzupełniające zwane też przeciwstawnymi znajdują się po przeciwnej stronie na kole barw: czerwony – zielony; fioletowy – żółty; niebieski – pomarańczowy.
Kolory uzupełniające są to barwy, które wzajemnie dopełniają się do szarości. Dlatego nie powinno ich się ze sobą łączyć, gdyż może to spowodować przełamanie i neutralizację tonu. Wtedy kolor bazowy traci świetlistość i połysk, staje się przyćmiony. Zmieszane razem w równych ilościach daje barwę neutralną, szaroburą, brzydką. Jest to zjawisko zwane gubieniem koloru.
Kolory pokrewne charakteryzują się tym, że w barwach całej grupy występuje jedna barwa. Czerwony, pomarańczowy i żółty– zawiera wspólny kolor – czerwony. Niebieski, zielony i fioletowy – zawiera wspólny kolor – niebieski.
Barwy achromatyczne dzielą się na: biel, szarości i czerń, czyli gama od koloru białego do czarnego. Kolory achromatyczne są to kolory uniwersalne, można je łączyć ze wszystkimi kolorami z palety chromatycznej.
Zestaw monochromatyczny to jeden kolor rozciągnięty w tonach – od jasnego do ciemnego.
Zestaw kontrastowy – połączenie kolorów na zasadzie silnego zestawienia.

KOŁO BARW

Kolo barw

TEMPERATURA BARW

Kolory mieszane z przewagą czerwonego i żółtego odbierane są jako barwy ciepłe.
Kolory mieszane ze znaczną przewagą niebieskiego odbiera się jako barwy zimne.
Barwa lokalna – sama w sobie niezależnie jak widzimy – żadne czynniki nie wpływają na tę barwę. Barw relatywna – działa pod wpływem innego cienia barwy.
Temperatura barw ciepłych – to kolory czerwony, pomarańczowy i żółty, najcieplejszy jest kolor pomarańczowy.
Temperatura barw chłodnych –to kolory niebieski, fiolet i zieleń, najchłodniejszy jest kolor niebieski.
Kolory neutralne – są to kolory takie jak: beże, szarości i brązy, które łączą się z wszystkimi kolorami z palety kolorów. Biel i czerń również łączą się z wszystkimi kolorami z palety.

TYP WIOSNA

Wiosna reprezentuje jeden z dwóch ciepłych typów kolorystycznych. To bardzo delikatny i subtelny typ urody, który długo utrzymuje młodzieńczość wyglądu. Dość rzadko występuje w naszej strefie geograficznej. Szacuje się, że jest to trzeci, co do występowania typ kolorystyczny w Polsce. Zdecydowanie częściej kobiety typu Wiosna można spotkać w Anglii, Szwecji, Norwegii czy Niemczech.

Typ wiosna

CERA – charakterystyczna jest przezroczysta, o delikatnym złocistym odcieniu, blada, złoto – beżowa. Skóra bywa lekko zaróżowiona, o odcieniu ciepłej brzoskwini. Gdy się zdenerwuje dostaje czerwonych plam. Skóra o odcieniu kości słoniowej – wygląda świeżo. Jeśli typ wiosenny ma piegi, to wyłącznie złociste, a nie szarobrązowe. Kobiety tego typu opalają się łatwo, skóra nabiera wówczas lekko rudawej barwy miodu lub złocistego brązu.

OCZY – delikatny błękit, szarozielony, szaroniebieski, jasny złocisto – brązowy i turkus, rzadko można spotkać ciemne intensywnie zielone. Małe punkciki, plamki i cętki sprawiają, że oczy iskrzą. Zamglona źrenica jest oddzielona obwódką w kolorze złotym lub złoto – brązowym.

WŁOSY – blond o odcieniu złotym lub rudym, nie bywają ciemniejsze niż kolor miodu lub złotego brązu; lniane, słomkowe, złociste wpadające w beż lub jasno rudawy blond, aż po miodowy. Nigdy popielaty kolor. Wiosna ma często bardzo cienkie i delikatne włosy. Siwizna z początku ma żółte akcenty, z czasem przybiera kremowy odcień.

Typ wiosna wlosy

RZĘSY I BRWI – odcień rudo złocisty, tak jak włosy – zwykle są ciemniejsze od włosów.

USTA – mają ciepły odcień czerwieni lub różu.

Dla typu kolorystycznego Wiosna w ubiorze najlepsze są kolory jasne, delikatne i klarowne lub ciepłe – czyste.  Odcienie zbyt ciemne i zbyt mocne mogą zgasić delikatną urodę Wiosny. Niekorzystnie prezentuje się czysta biel i kolor czarny, który można wykorzystać jedynie w dolnej części garderoby lub jako dodatek.

KOLORY DLA TYPU WIOSNA

Typ wiosna kolry
Typ wiosna kolry

Proponowane kolory:

Żółcienie – żółtko jajka, jasna musztarda;
Róże – brzoskwiniowy, morelowy, łososiowy;
Czerwienie – koralowa, makowa, rakowa;
Biele – biel śmietany, écru, złamane żółcią;
Beże – wielbłądzia wełna, beż piasku;
Brązy – rdzawe pastelowe;
Niebieskości – turkus, błękit nieba;
Granaty – marynarski, jasny petrol;
Zielenie – jabłkowa, trawy, lipy, pistacja;
Szarości – najlepiej ocieplone żółtym kolorem.
Propozycje połączeń kolorystycznych:
Beż i brąz – z czerwienią rakową, turkusem i bielą; z zielenią wiosenną i écru;
Morelowy – z wielbłądzią wełną i brązem; z jasnym i ciemnym fioletem;
Kolor wielbłądziej wełny – z błękitem; z fioletem krokusów; z bielą écru i czerwienią makową.

Materiały dla typu Wiosna powinny być miękkie, matowe i delikatne, ewentualnie o lekkim połysku. Skóra dobrze będzie się prezentować gładka, miękka i matowa. Wyroby z plecionej lub lakierowanej skóry najlepiej przeznaczyć tylko na buty i torebki. Preferowany jest wzór ciepły, delikatny, spokojny i klasyczny; wielkość wzoru – drobny do średniego.

Typ wiosna materialy

DODATKI – stonowane i delikatne o gładkiej fakturze lub z lekkim połyskiem.

BIŻUTERIA – z żółtego złota i ciepłego złota czerwonego, nigdy z białego złota lub srebra.

Typ wiosna bizuteria

KAMIENIE – kamienie szlachetne i półszlachetne lekko żółte: perły kremowo – żółte, masa rogowa, turkus, żółty topaz, niebieski szafir, jasny bursztyn, koral, biżuteria z rogów; tworzywa w ciepłym kolorze kości słoniowej.

OPRAWKI OKULARÓW – w odcieniu łososiowym, czerwieni rakowej, jasnego brązu czy beżu, wzorzyste lub delikatne prążkowane. Spokojny błękit, delikatna żółć, ewentualnie kość słoniowa lub jasna oprawka rogowa. Zupełnie nie pasują oprawki w kolorze czarnym, niebieskim, zielonym, błękitnej czerwieni i w innych soczystych kolorach. Dobrze jest w matowych oprawkach w kolorze złocisto – żółtym.

TYP LATO

Typ lato

Lato reprezentuje jeden z dwóch chłodnych typów kolorystycznych. To delikatny i subtelny typ urody, który często lubi być przez kobiety zmieniany. Najczęściej występuje w naszej strefie geograficznej. Szacuje się, że w Polsce jest 80% kobiet typu letniego.

CERA – charakterystyczny dla cery lata jest ton chłodny, co sprawia, że skóra wydaje się niezwykle szlachetna i krucha.

Wyróżniamy trzy rodzaje cery:

  • Skóra blada, gładka tzw. cera porcelanowa.
  • Skóra z przebłyskującymi naczynkami krwionośnymi, o chłodnym odcieniu różowym.
  • Skóra o jasnym chłodnym odcieniu oliwki – trudna do zdiagnozowania, można pomylić z jesienią.

OCZY – szare, szaroniebieskie, fiołkowe, niebieskozielone, ciemnoniebieskie, ciemne piwne, orzechowe. Charakterystyczne jest to, że oczy wyglądają na lekko zamglone, białko ma odcień mleczny i nie kontrastuje silnie z tęczówką.

BRWI I RZĘSY – zawsze mają odcień popielaty, nigdy złoty. Są w kolorze włosów, 1 – 2 tony ciemniejsze.

PIEGI – są zawsze szare lub szarobrunatne, nigdy złote ani rude.

USTA – cechuje chłodny odcień różowy.

OPALENIZNA – z wyjątkiem osób bardzo bladych o jasnej cerze, bardzo dobrze się opala, na oliwkowy kolor.

WŁOSY – charakterystyczny kolor popielaty od średniego do ciemnego popielatego brązu, lub szary mysi. Dość wczesna siwizna przybiera odcień srebrzysto – szary. W dzieciństwie włosy blond, z odcieniem platynowym lub żółtym połyskiem.

Typ lato wlosy

Dla typu kolorystycznego Lato, w ubiorze najlepsze są kolory jasne, delikatne i chłodne. Wszystkie barwy powinny być rozmyte, rozbielone. Najlepiej typ Lato prezentuje się w zestawieniach monochromatycznych – jeden kolor rozciągnięty w tonach – od jasnego do ciemnego, kolory powinny nawzajem się uzupełniać tworzyć stonowane całości. Niekorzystnie prezentują się barwy bardzo intensywne i soczyste, które mogą zgasić delikatną urodę typu Lato.

KOLORY DLA TYPU LATO

Typ lato kolory

Proponowane kolory:

Żółcienie – bladożółty;
Róże – angielski róż, mauve (fioletoworóżowy);
Czerwienie – malinowa czerwień;
Biele – złamana biel, wpadająca w lekki róż;
Beż – popielaty, chłodny, różowawy;
Fiolet – lawenda, wrzosowy;
Brązy – brąz wpadający w róż;
Niebieskości – przymglony, wyblakły niebieski;
Zielenie – jasna mięta, butelkowa zieleń;
Szarości – wpadające w grafit, srebrny.
Propozycje połączeń kolorystycznych:
Róż angielski i lilaróż – uzupełniająco z granatem;
Przygaszone odcienie niebieskiego – w połączeniu z czerwienią maliny;
Kolor indygo – z chłodnym przyszarzałym brązem.

Materiały dla typu Lato powinny być gładkie, lejące, o jedwabistym połysku. Skóra dobrze będzie się prezentować gładka, miękka i lekko matowa lub z połyskiem. Wyroby z plecionej lub lakierowanej skóry najlepiej przeznaczyć tylko na buty i torebki. Preferowany jest wzór chłodny, przytłumiony, stonowany i klasyczny lub zabawny – romantyczny; wielkość wzoru – drobny do średniego.

Typ lato materialy

DODATKI – ozdoby starej roboty, skromne proste, delikatne, matowe lub lekko błyszczące.

BIŻUTERIA – ciemne stare srebro, platyna, białe złoto.

Typ lato bizuteria

KAMIENIE – kamienie półszlachetne i szlachetne o chłodnym połysku jak: rubiny, granat, niebieskawe opale, zielony nefryt, szaroniebieski lub szarozielony agat. Perły o różowym lub błękitnym połysku bądź czarne, diamenty, cyrkonie, kryształ górski.

OPRAWKI OKULARÓW – modele delikatne nierzucające się w oczy, oprawka z białego metalu, czyli srebra, nigdy w oprawce złotej. W odcieniu lekko szarym przytłumionym, cieniowane, przydymione. Wielobarwna oprawka w odcieniach fioletu od czerwieni ametystu do lila, marmurkowata w odcieniu chłodnej zieleni.

TYP JESIEŃ

Typ jesien

Jesień, podobnie jak Wiosna, reprezentuje ciepły typ kolorystyczny. Dość rzadko występuje w Polsce, zdecydowanie częściej ten oryginalny typ kolorystyczny można spotkać w Austrii, Irlandii, Szkocji, Kanadzie, Australii. Jesień to zwykle zdecydowany i wyrazisty typ kolorystyczny, w którym dominują barwy nasycone i głębokie.

CERA – charakterystyczna żółto-złotawa barwa cery. Wyróżniamy dwa rodzaje cery:

  • Skóra gładka, przezroczysta o jasnej, ale ciepłej barwie kości słoniowej;
  • Skóra o intensywnej barwie złocisto – beżowej lub brzoskwiniowej, typ oliwkowy.

Cera Pani Jesień nie ma typowych brzoskwiniowych rumieńców jak u Wiosny. Często występują piegi rude lub złocisto – brunatne. Mogą występować również na całym ciele. Skóra Jesieni źle się opala, pojawiają się zaczerwienienia, bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym.

OCZY – bursztynowe, orzechowe, ciemnobrązowe, turkusowe, turkusowo-błękitne, zielone, złocistozielone. Wiele jesieni ma złociste plamki na tęczówce. Charakterystyczne jest to, że oczy są bardzo intensywne, czyste jak szkło lub błyszczące, są wyraźne. Można powiedzieć, że płoną intensywnym ciepłym blaskiem.

BRWI I RZĘSY – taki sam odcień co włosów, lub nieco ciemniejsze o 1 – 2 tony.

USTA – ciepła, intensywna czerwień wpadająca w pomarańcz.

WŁOSY – intensywne odcienie rude i rudozłote, miodowe, kasztanowe, miedziane, marchewkowe, średnio lub ciemnobrązowe w odcieniu złotym. Siwizna ma lekko brudno – żółtawy odcień, nie jest raczej twarzowa.

Typ jesien wlosy

Dla typu kolorystycznego Jesień w ubiorze najlepsze są wszystkie barwy, jakie niesie natura w piękny, jesienny dzień: żółcienie, brązy, czerwień, barwy miodu, rdzy i złocistości. Aby podkreślić intensywną urodę Jesieni, barwy powinny być nasycone i dojrzałe. Jesień powinna unikać czerni, śnieżnej bieli, srebrzystych szarości i chłodnego różu, w których wygląda blado i niezdrowo.

KOLORY DLA TYPU JESIEŃ

Typ jesien kolory

Proponowane kolory:

Żółcienie – kukurydzy, musztarda, oranż;
Róże – koralowy, morelowy, łososiowy;
Czerwienie – pomidorowa, makowa, miedziana;
Biele – biel śmietany, wełny, écru;
Beże – wielbłądzia wełna, beż szampana;
Brązy – czekoladowy, soczysty rdzawy, mosiądz;
Niebieskości – turkus;
Granaty – petrol (bardzo ciemny turkus);
Zielenie – oliwkowa, khaki, zieleń mchu, jodłowa;
Fiolet – jesiennych śliwek.
Propozycje połączeń kolorystycznych:
Kolor petrol – łączyć z jaskrawym oranżem.
Kolor khaki – komponować z oranżem, złotem, żółcią i czerwienią.
Kolor ciemny, rdzawy brąz – ożywia intensywny fiolet.

Materiały dla typu Jesień powinny być miękkie, bez połysku, bardziej rustykalne, o grubszym splocie. Skóra najlepiej gładka, matowa, z lekkim połyskiem lub rustykalna. Pasuje zamsz z fakturą i plecionki z grubszej skóry. Skóra lakierowana z umiarem. Preferowany jest wzór ciepły, głęboki, wyraźny, egzotyczny, rustykalny, elementy folkloru; wielkość wzoru – drobny, średni, duży.

Typ jesien materialy

DODATKI – ciepły, kontrastowy koloryt, połysk stonowany, to co niesie natura.

BIŻUTERIA – żółte złoto, czerwone złoto, miedź, mosiądz, brąz. Srebro nie pasuje.

Typ jesien bizuteria

KAMIENIE – półszlachetne, matowe lub z lekkim połyskiem, lekko mieniące się, żółtawe perły, masa rogowa, bursztyn, koral, pożółkłe kości, muszle, biżuteria ze skóry lub piór, drewno, plecionki ze skóry i słomy, jagody i to, co niesie natura. Brylanty – nie pasują.

OPRAWKI OKULARÓW – oprawki przezroczyste lub w jasny wzór, ciepłe soczyste kolory np. szafirowa z odcieniem czerwonym i zielono czerwonym, ciepły brąz, rdzawy i zieleń nefrytowa. Przezroczyste z kolorową górną krawędzią, oraz prążkowana żółtobrązowa o wzorze „tygrysim” kolor bursztynowy, jasna zieleń morska czy łososiowy. Typ jesienny powinien unikać kolorów zimnych – srebra. Odpowiednie są metalowe oprawki w kolorze złota i różnych odcieni miedzi.

TYP ZIMA

Typ zima

Zima to najchłodniejszy ze wszystkich typów kolorystycznych, jest stosunkowo łatwy do identyfikacji. Pod względem częstotliwości występowania, znajduje się na drugim miejscu, po najczęściej występującym w Polsce – typie Lato. Typ Zima najczęściej można spotkać we Włoszech, Hiszpanii, w Gruzji i na Węgrzech. To bardzo ciekawa i intensywna uroda, trudno jej nie zauważyć.

CERA – chłodny, błękitny odcień gładkiej skóry. Występują dwa rodzaje cery:

  • Typ królewny śnieżki – skóra jest bardzo jasna, sprawia wrażenie transparentnej, jak szlachetna porcelana.
  • Typ południowy – śniady odcień cery, chłodny odcień oliwki – łatwo pomylić z jesienią.

OCZY – błękit lodowy, turkusowe, niebieskie, fiołkowe, szare, szaroniebieskie, czarne, czarno – brązowe i orzechowe z zielonymi punkcikami. Charakterystyczny jest zdecydowany kontrast między bielą gałki ocznej i tęczówki, co sprawia, że oczy błyszczą intensywnym blaskiem.

BRWI I RZĘSY – łatwo rozpoznać po krzaczastych i ciemnych brwiach oraz ciemnych, intensywnych rzęsach.

USTA – mocna czerwień wargowa w chłodnym odcieniu.

WŁOSY – ciemnobrązowe, czarno – brązowe lub kruczoczarne z granatowym lub popielatym połyskiem. Jeśli mają być rude, to kolor ciemnej oberżyny lub wiśni. Siwizna pojawia się dość wcześnie, włosy są koloru srebrzysto siwego lub szpakowate.

Typ zima wlosy

Charakterystyczna i wyrazista uroda Zimy najlepiej jest podkreślana przez zestawiane kontrastowo, chłodne i mocno nasycone barwy.
Zima najkorzystniej wygląda w najmocniejszym z kontrastów – czerni z bielą. Najlepsze są ostre, wyraźne i jednoznaczne kontrasty.

KOLORY DLA TYPU ZIMA

Proponowane kolory:

Żółcień – cytrynowa;
Róże – fuksja, lodowy róż;
Czerwień – krwi, malin, wina, szkarłat;
Biele – czysta, śnieżnobiała;
Beże – taupe (szary beż);
Brązy – brąz gorzkiej czekolady;
Niebieskości – błękit lodowy, chaber;
Granaty – granat nocy;
Zielenie – szmaragdowa;
Fiolet – królewski, purpura.
Propozycje połączeń kolorystycznych:
Kolor czarny – idealny kolor podstawowy w uzupełnieniu z czystą bielą lub mocnym różem (pink).
Granat nocy – komponować z bielą, czerwienią, zielenią.
Mocna czerwień – szary beż lub szarość.

Dla typu Zima najlepiej pasują materiały gładkie, delikatne, z połyskiem, błyszczące, ekstrawaganckie i wyraziste. Skóra odpowiednia jest gładka, z lekkim połyskiem lub błyszcząca. Pasuje skóra lakierowana, z widoczną fakturą lub plecionki. Preferowany jest wzór chłodny, wyrazisty, egzotyczny, ekstrawagancki; wielkość wzoru – drobny, średni, duży.

Typ zima materialy

DODATKI – „słodkie drobiazgi” wyglądają mdło, ozdoby delikatne giną. Duże ozdoby bransoletki, kolczyki. Zima toleruje duże kontrasty.

BIŻUTERIA – platyna, białe złoto, srebro, ale nigdy żółte złoto.

Typ zima bizuteria

 

KAMIENIE – diamenty, cyrkonie, kryształy Swarovskiego, kryształ górski, czarny jak smoła onyks, mocno czerwony rubin, intensywnie zielony szmaragd. Perły o chłodnym białym, szarym, czarnym lub szaroniebieskim połysku.

OPRAWKI OKULARÓW – jaskrawa oprawa o zwariowanym kształcie. Ciemne oprawki w czystych zimnych odcieniach np. niebiesko – czarne w kolorze antracytu i srebrzystoszare o marmurkowym wzorze. Oprawki w czerwono – czarnym kolorze lub w chłodnych odcieniach zieleni, lila i czarnego, róż fuksji, rubinowa czerwień, zieleń jodły. Oprawki metalowe w kolorze srebrnym i oksydowanym na czarno. Nigdy w złotej oprawie.


Uwaga:

Program szkoleń jest programem autorskim, stanowi własność intelektualną Placówki Kształcenia Ustawicznego „STYL – STUDIO” i jako taki podlega ochronie zgodnie z ustawą o „Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych” z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 z późniejszymi zmianami. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania części lub całości konspektu edukacyjnego.

 Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone
Opracowała mgr Aneta Lubczyńska