Wskazówki dla osób ubiegających się o tytuł Instruktora
Osoby ubiegające się o tytuł Instruktora powinny wykazać się przede wszystkim kompleksową wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi z danej dziedziny. Wiedza powinna być przedstawiona w języku polskim w sposób przejrzysty i czytelny, z zachowaniem zasad pisowni pod względem gramatyki, ortografii, interpunkcji oraz stylistyki wypowiedzi. Filmy instruktażowe powinny przedstawiać wykonanie danego zabiegu w taki sposób, aby wszystkie elementy wykonania były dokładnie widoczne.
Nie będą oceniane prace, które są niekompletne, nie zawierają podstawowej wiedzy – tworzonej według wytycznych oraz filmy nagrywane w sposób uniemożliwiający ocenę: różnego rodzaju filtry, przyspieszenia, zasłanianie pracy głową, ręką, złe oświetlenie, itp.
Wytyczne (wskazówki) dotyczące tworzenia konspektów edukacyjnych oraz filmów instruktażowych dla osób ubiegających się o tytuł Instruktora z danej dziedziny.
Konspekty edukacyjne powinny zawierać
(w zależności od podejmowanego tematu):
- anatomię – przedstawioną za pomocą opisu oraz rysunków;
- elementy dermatologii – najczęściej spotykane zmiany;
- przeciwwskazania do zabiegu;
- charakterystykę danego zabiegu – na czym polega, efekty, itp.;
- przedstawienie omawianego zagadnienia za pomocą kompleksowych opisów, rysunków, itd.;
- technikę wykonania – krok po kroku sposób wykonywanych czynności z uwzględnieniem zastosowanych produktów i akcesoriów;
- zasady higieny w gabinecie kosmetycznym;
- przygotowanie stanowiska pracy;
- przygotowanie kosmetyczki/stylistki do zabiegu;
- przygotowanie klientki do zabiegu.
Konspekt edukacyjny powinien wyczerpująco przedstawiać wiedzę teoretyczną z danego tematu w taki sposób, aby odbiorca treści był w stanie zrozumieć podstawy oraz specyfikę wykonywanego zabiegu.
Filmy instruktażowe powinny być przygotowane w następujący sposób:
- przedstawienie osoby wykonującej zabieg;
- wykonywanie wszystkich zabiegów na modelce (prace wykonywane na sobie nie będą oceniane);
- ustawienie kamery w taki sposób, aby wykonywanej pracy nie zasłaniać ręką ani głową;
- usytuowanie kamery w takiej odległości, aby dokładnie widoczne były wykonywane czynności;
- odpowiednie ustawienie światła, które nie może uniemożliwiać widoczności wykonywanej pracy;
- nagrania nie mogą być w przyspieszeniu lub po korekcie różnego rodzaju filtrami;
- zabiegi można podzielić na etapy, jeśli nie ma możliwości nagrania całego filmu.
Film instruktażowy powinien przedstawiać dokładne wykonanie czynności przy danym zabiegu. Praca powinna być zaprezentowana w przejrzysty sposób tak, aby odbiorca względem przedstawionego instruktażu był w stanie powielić wykonywane czynności.
Fotografie wykonanych zabiegów powinny być wykonane z bliska, na jednolitym tle, z odpowiednią ostrością. Fotografie należy odpowiednio podpisać. Fotografie paznokci powinny być wykonane z trzech widoków: widok z góry, z widok z boku, widok z przodu.
Prosimy o przesyłanie w jednej wiadomości mailowej konspektu edukacyjnego oraz filmów instruktażowych. Uprzejmie prosimy również, aby wiadomości mailowe były podpisane imieniem oraz nazwiskiem.